fbpx

Чи є життя після пологів? Гінекологиня Мар'яна Петрина радить, як відновитися без "бейбі-блюзу"

Здоров'я 18:57, 30.04, 2025
НА ФОТО: Мар’яна Петрина, лікарка акушер-гінеколог лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»

Народження дитини – один з найбільш важливих етапів у житті і жінки, і чоловіка. Гінекологиня клініки Мед-Атлант Мар’яна Петрина розповідає, що обом партнерам важливо знати про процеси фізичного та емоційного відновлення після пологів.

Жінкам це допоможе комфортно пройти різні складні етапи, адаптуватися до нової ролі та навчитися розпізнавати можливі ускладнення, зокрема “бейбі-блюз” та післяпологову депресію. Чоловікам дасть ключ до розуміння, що відбувається з їхніми партнерками після народження дитини та з якими викликами ті стикаються, наприклад, у сексуальному житті. Це допоможе зберегти гармонійні стосунки в сім’ї і надати життю після пологів справжнього радісного сенсу. 

Скільки часу потрібно на повне фізичне відновлення після пологів?

Приблизно через півтора-три місяці після пологів відчутне значне покращення фізичного стану, хоча ще можуть бути слабкість та зміни настрою. Організм жінки повністю відновлюється протягом двох років. 

Відновлення після пологів у кожної жінки відбувається по-своєму, акцентує гінекологиня клініки “Мед-Атлант”. Залежить від того, народжувала природним шляхом чи за допомогою кесаревого розтину, чи були розриви та епізіотомія, тобто хірургічний розріз промежини. При природних пологах відновлення найшвидше. 

Лікарка зауважує, що у жінок, які годують, можливе зниження лібідо через гормональні зміни. Також на сексуальному потягу позначається втома, недосипання, потреба постійно доглядати за дитиною. 

“У так званому декреті життя жінки дуже змінюється – вона тимчасово перестає працювати, менше спілкуєтеся з друзями, отримує багато нових обов’язків. Щоби прийняти це і звикнути до нової ролі мами, потрібен час”, – акцентує Мар’яна Петрина. І наголошує чоловікам: у перші місяці після пологів жінка потребує фізичної допомоги та емоційної підтримки. А до зниження сексуального бажання партнерки, яка стала мамою, потрібно ставитися делікатно, з великим розумінням та терпінням. 

Що треба знати про вагітність - пояснює гінеколог Мед-Атлант
Мар’яна Петрина, лікарка акушер-гінеколог лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»

Які зміни є нормальними в перші тижні після пологів? Що не повинно викликати у жінки занепокоєння?

Процес відновлення у перші тижні після пологів супроводжують фізіологічні, тобто природні, зміни.  

  • Післяпологові вагінальні виділення, або лохії. Цей процес пов’язаний із загоєнням та скороченням матки, яка після пологів упродовж шести-восьми тижнів поступово повертається в норму. Якщо це не перші пологи, відновлення може бути тривалішим. 
  • Гормональні зміни: знижується рівень прогестерону та зростає пролактин. Через це може раптово і різко змінюватися настрій, може бути сумно або тривожно. Іноді спостерігається післяпологова депресія чи так званий “бебі-блюз”.
  • Фізіологічною зміною молочних залоз є збільшення розміру та секреція молозива, а згодом і грудного молока. Якщо жінка годує грудьми, можуть з’явитися тріщинки на сосках. Це болюча проблема. Потрібно звернутися до гінеколога, є засоби полегшити симптоми і вилікувати соски. 
  • Геморой. Жінку може турбувати геморой, якщо вона активно тужилася. Лікування призначає гінеколог або проктолог.
  • Тимчасові проблеми з сечовипусканням або випорожненням. Якщо під час пологів були розриви або розріз промежини, може бути страшно тужитися. Але якщо немає закрепів, жінка собі не нашкодить. Потрібно регулювати активність кишечника, в тому числі з допомогою дієтичних рекомендацій.
  • Випадіння волосся, зміна шкіри. Волосся змінює структуру, починає випадати через один-три місяці після пологів. Це тимчасове явище, воно поступово минає. Шкіра поступово світлішає. 
  • Вагінальні зміни. Якщо жінка не годує грудьми, у піхві може бути сухість – так дається взнаки низький рівень естрогенів. Також може відчуватися слабкість м’язів тазового дна, дискомфорт там, де були шви. Іноді при кашлі, чханні або сильних емоціях може трохи підтікати сеча – це теж мине. 
  • Менструальний цикл відновлюється індивідуально. Якщо жінка годує грудьми, менструація повертається не одразу – це пов’язано з гормонами, які відповідають за вироблення молока. Лактаційна дисменорея може тривати до шести місяців. 

Якщо жінка не годує, місячні зазвичай відновлюються швидше, через шість-десять тижнів після пологів, залежно від особливостей організму. 

Супровід вагітності в Мед-Атлант
Мар’яна Петрина, лікарка акушер-гінеколог лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»

Коли можна займатися фізичними вправами? Які вправи рекомендовані? 

Не тільки можна, а й потрібно робити легкі фізичні вправи після пологів, зазначає Мар’яна Петрина. “Рекомендуємо починати фізичну активність приблизно через шість-вісім тижнів після пологів. Але перед цим обов’язково потрібно проконсультуватися з лікарем”, – наголошує гінекологиня. 

Найкраще почати з піших прогулянок – це добрий спосіб поступово відновитися. Поступово збільшують тривалість та нарощують темп.

Корисні пілатес та йога, особливо спеціальні програми для післяпологового періоду. Вони допоможуть зміцнити м’язи тазового дна, живота та спини. Покращать настрій і допоможуть відновити поставу, яка змінилася під час вагітності. 

Плавання – ще один варіант, який я завжди рекомендую після того, як закінчаться лохії”, – додає лікарка. Пізніше можна поступово додавати легку аеробіку або кардіонавантаження, починаючи з коротких занять і поступово збільшуючи їх інтенсивність. 

Вправи Кегеля для зміцнення м’язів тазового дна можна починати робити вже в перші дні після пологів, рекомендує гінекологиня. Вони допоможуть уникнути нетримання сечі та пришвидшать відновлення. “Я часто кажу, що тренувати м’язи тазового дна іноді навіть важливіше, ніж прес”, – мотивує Мар’яна Петрина.

Приблизно через шість місяців після пологів, якщо гінеколог дасть дозвіл, можна повертатися до більш інтенсивних занять, таких як біг, фітнес, заняття у залі. Однак з цим важливо не перестаратися

“Починати будь-які фізичні навантаження після кесаревого розтину потрібно тільки після консультації з лікарем,” – наголошує гінекологиня.

Чи є спеціальні рекомендації до гігієни в післяпологовий період? 

Важливо дотримуватися інтимної гігієни після пологів, щоб уникнути інфекцій. Поки йдуть лохії, лікарка рекомендує підмиватися не менше двох-трьох разів на день і обов’язково після кожного туалету. Використовують звичайну воду або з додаванням спеціальних засобів. “Обирайте засоби для інтимної гігієни без запаху та барвників. Дитяче мило краще не використовувати”, – радить гінекологиня.

У перші дні після пологів краще використовувати спеціальні післяпологові прокладки, а потім можна перейти на звичайні.

Якщо є шви, їх обов’язково потрібно обробляти так, як призначив лікар. “Важливо, щоб шви “дихали”, тому намагайтеся менше сидіти. Іноді корисно полежати без нижньої білизни. Носіть зручний одяг з натуральних тканин, щоб не було запарювання і шви краще гоїлися”, – рекомендує Мар’яна Петрина.

Щодо загальної гігієни. Душ можна приймати одразу після пологів. Слід часто мити руки, особливо перед тим, як брати дитину, а також до і після обробки швів. Груди під час годування особливого догляду не потребують, але гігієну необхідно підтримувати, щоби не з’явилися тріщини на сосках. Якщо виникнуть проблеми з грудьми, слід звернутися до консультанта з грудного вигодовування або гінеколога.

“Не відвідуйте басейни та не купайтеся у відкритих водоймах, поки не закінчаться лохії. Уважно стежте за тим, якими вони є. Якщо з’явився неприємний запах або у вас піднялася температура – це сигнал негайно звернутися до лікаря”, – наголошує Мар’яна Петрина. 

Народити здорову дитину - все про вагітність від гінеколога Мед-Атлант
Мар’яна Петрина, лікарка акушер-гінеколог лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»

Коли після пологів можна відновити статеве життя? Побутує народне уявлення, що, поки жінка годує і в неї немає місячних, вона не завагітніє. Чи так це насправді?

Статеве життя відновлюється індивідуально після припинення дискомфорту та за згодою лікаря. Фізіологічно повертатися до повноцінного сексуального життя можна в середньому через шість-вісім тижнів після пологів. Психологічно жінці може бути потрібно більше часу – їй буває складно налаштуватися на інтимну близькість через низьке лібідо, нервову напруженість, адаптацію до нової ролі мами, іноді через неприйняття зміненого після пологів тіла. 

Що стосується контрацепції. Якщо після пологів ще не було місячних, можливість завагітніти все одно є, хоча й невелика. Якщо жінка активно годує грудьми і у неї ще не відновилися місячні, то це справді може бути природним методом запобігання вагітності. Він досить ефективний, до 98%. Але! “Але тільки якщо ви годуєте дитину виключно грудьми, без догодовування, і у вас немає менструації, – зазначає гінекологиня. – Якщо хоча б одна з цих умов не виконується, ефективність методу різко знижується”.

Тому одним з найкращих способів запобігти вагітності після пологів є бар’єрні методи. Вони безпечні, не впливають на грудне молоко і захищають від інфекцій.

Внутрішньоматкову спіраль можна встановити приблизно через шість тижнів після пологів, але стосовно чітких термінів краще порадитися зі своїм лікарем, зазначає Мар’яна Петрина.

Щодо гормональних контрацептивів, їх можна використовувати тільки після консультації з гінекологом. Є сучасні таблетки (міні-пілі), імпланти та інші препарати, які дозволені під час годування грудьми. Але вибір конкретного засобу потрібно обговорити. 

“Після пологів може бути сухість у піхві, – нагадує гінекологиня, – тому варто використовувати лубриканти”. Краще, щоби засіб був максимально натуральним, без барвників та ароматизаторів.

Коли пройти перший післяпологовий огляд у гінеколога? Які тривожні симптоми вимагають негайного звернення до лікаря?

Якщо пологи пройшли без ускладнень, перший огляд у гінеколога рекомендується через 4-6 тижнів. Щоби переконатися, що все загоюється належним чином, пояснює Мар’яна Петрина.

Якщо ж під час пологів були розриви, епізіотомія та інші ускладнення, на огляд краще прийти раніше – приблизно через 10 днів після пологів. “Жінки відчувають тривогу та певні страхи, хвилюються, якщо були розриви. Перший огляд завжди максимально обережний та безболісний”, – зауважує гінекологиня.

Слід негайно звернутися до лікаря, якщо є такі тривожні симптоми:

  • сильна кровотеча: рясні виділення зі згустками крові або кровотеча, яка не зупиняється;
  • підвищення температури: особливо якщо температура тіла піднялася вище 38 градусів. Це може бути ознакою інфекції;
  • сильний біль у животі, який не минає. У цьому випадку не рекомендується приймати знеболювальні препарати до огляду лікаря, оскільки вони можуть спотворити картину захворювання;
  • проблеми зі швами: почервоніння, біль, набряк або будь-які виділення зі швів;
  • біль у ногах, утруднене дихання;
  • проблеми з сечовипусканням або дефекацією: сильне печіння або біль під час цих процесів;
  • сильний головний біль або підвищення артеріального тиску, якщо цього не було раніше.

Які емоційні зміни є нормальними після пологів? Як молодій мамі допомогти собі і коли слід звертатися по допомогу?

Емоційні зміни або “емоційні гойдалки” після народження дитини є поширеним явищем, зумовленим гормональними коливаннями та зміною життєвого ритму жінки. 

Після народження дитини насичене соціальне життя, активності, кар’єра відходять на другий план. Перший час жінка майже цілком сконцентрована на дитині і догляді за нею. Хтось адаптується відносно легко, хтось заходить у “бейбі-блюз”, у декого може розвинутися післяпологова депресія. 

“Бейбі-блюз” – це тимчасовий стан у перші тижні після пологів. Тривожність, різкі зміни настрою, емоційна нестабільність зазвичай тривають недовго, до двох тижнів. “Дозвольте собі бути слабкою, поплакати, попросіть близьких про підтримку і ласку”, – радить Мар’яна Петрина. 

Але якщо такий стан затягується і не проходить, стає проблемою у спілкуванні з рідними та з дитиною, потрібно просити про допомогу. “Будьте уважними до себе, щоби не пропустити початок депресії”, – каже лікарка. 

Акушер-гінеколог Маряна Петрина в Мед-Атлант
Мар’яна Петрина, лікарка акушер-гінеколог лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»

Основні симптоми післяпологової депресії, що тривають більше як два-три тижні:

  • стійке відчуття смутку, пригнічення, 
  • підвищена тривожність, відчуття провини або власної неадекватності, 
  • апатія та втрата інтересу до життя, включно з дитиною та партнером, 
  • проблеми зі сном – безсоння або, навпаки, надмірна сонливість, 
  • зміна апетиту: може знизитися або, навпаки, жінка можете почати “заїдати” свій психологічний дискомфорт, 
  • з’являються страхи, звичною стає постійна дратівливість, плаксивість, 
  • відчуття безпорадності. В тяжких випадках – навіть думки про самогубство. 

Які “емоційні гойдалки” будуть у жінки після пологів, залежить від її думок та оточення. Часто жінка відчуває себе самотньою, покинутою та перевантаженою відповідальністю. Нервову систему виснажують постійна втома та нові обов’язки. А ще дається взнаки війна, участь чоловіків у бойових діях – в таких умовах емоційний стан жінки особливо вразливий. 

“Дуже раджу всім жінкам після пологів не мовчати про свої почуття! Говоріть з близькими людьми, говоріть з лікарем. Не звинувачуйте себе, зрозумійте, що такий стан – тимчасова проблема, а ви потребуєте допомоги”, – каже Мар’яна Петрина. 

Перша психологічна самодопомога:

  • не мовчати та говорити про свої почуття: Розмова з близькими людьми, друзями, іншими мамами може полегшити емоційний тягар. Важливо не соромитися своїх почуттів та не намагатися приховувати свій стан.
  • просити про допомогу, перекладати частину своїх обов’язків на інших. Пам’ятати, що емоційний стан новоспеченої мами важливіший за вимитий посуд чи прибрану квартиру. 
  • знаходити час для себе – хоча б 30 хвилин на день, щоб побути в тиші та відпочити на самоті. Налагодити сон та харчування. Займатися легкою фізичною активністю. Спілкуватися з іншими мамами та не втрачати зв’язку зі своїми подругами. Пригадати чи знайти хобі.

“Якщо все це не допомагає, тоді, можливо, потрібна консультація психолога або психотерапія. Іноді потрібне медикаментозне лікування, антидепресанти, але їх може призначити тільки лікар”, – каже гінекологиня. 

У Франківську набирає поширення партнерська або сімейна психотерапія. Все більше людей розуміють важливість такого звернення. Деякі пари вже мають своїх сімейних психологів, з якими вирішують проблеми, розповідає лікарка. І додає, що рекомендує сімейну психотерапію своїм пацієнткам, коли бачить таку потребу. Особливо якщо на жінці лежать обов’язки не тільки мами, а й тимчасово батька, що воює. “Чоловіки, які повертаються з фронту, також можуть мати різні емоційні стани. І щоб зберегти сім’ю та стосунки на довгі роки, іноді потрібна спільна сімейна робота зі спеціалістом”, – ділиться досвідом Мар’яна Петрина.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

Читайте також:

РЕКЛАМА

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: