fbpx

Гормональні причини випадіння волосся: що робити, коли ламається і сиплеться

Здоров'я 18:30, 01.02, 2024
НА ФОТО: Ольга Максакова – лікар-ендокринолог і дієтолог ЛДЦ "Мед-Атлант"

У більшості випадків випадіння волосся свідчить про комплекс порушень в організмі людини. Щоби знайти і пролікувати причину, а не наслідок, слід звертатися до кількох спеціалістів. Та проходити обстеження, які, на перший погляд, не пов’язані з волоссям і шкірою голови. Наприклад, здавати аналізи на гормони. 

Як виявити гормональну причину випадіння волосся, з чим вона може бути пов’язана та на що зважати у своєму самопочутті, розповідає лікарка-ендокринолог клініки Мед-Атлант Ольга Максакова.

Не діагноз, а симптом: дивимось в корінь

Поширена думка, що волосся випадає через брак вітамінів, захворювання шкіри голови, неякісні доглядові засоби. Лікарка акцентує, що насправді доглядова косметика не провокує випадіння волосся і лише частково може допомогти зупинити цей процес.

“Коли чуєте, що то “не ваші” шампуні, маски, що допомагають олійки, які втираються в шкіру, не беріть то до голови. Причина випадіння волосся завжди всередині організму. Наприклад, волосся буде випадати, якщо є брак вітаміну Д”, – каже Ольга Максакова.

Проблемою випадіння волосся слід займатися комплексно, наголошує лікарка. Діагноз ставлять спільно ендокринолог, гінеколог, гастроентеролог і трихолог. “Це зазвичай комплексна проблема, яка потребує комплексного обстеження і терапії, хоч зі скаргами приходять переважно до трихолога, – пояснює Ольга Максакова. – В такому випадку трихолог має скласти план обстеження і перелік аналізів та скерувати пацієнта до решти спеціалістів. Або відразу відправити перевірити гормональний фон”. 

Нормальна втрата волосся – 50-100 волосин на день. Волосся росте з фолікулів, які є в шкірі голови, і має три фази росту. Під час свого природного циклу життя волосина спочатку активно росте, потім заходить у стан спокою, під час якого, умовно кажучи, “старіє” – і випадає. На її місці з фолікула виростає нова. Якщо стара волосина не випала – нова просто виштовхує її. Так цикл росту починається знову.

На кожній голові – від 90 000 до 120 000 волосяних фолікулів. Через захворювання та гормональні порушення фолікули ослаблюються. Волосся може випадати разом із фолікулом – тоді в шкірі голови залишається порожнина. Так формується алопеція. Ці зміни можуть бути незворотні, тому важливо одразу шукати причину випадіння.

Візит до лікаря і комплексне обстеження не варто відкладати, коли випадіння волосся поєднується з такими факторами: 

  • різка зміна (набір чи втрата) ваги;
  • у жінок – поєднання із розладами циклу;
  • у чоловіків – відчутний дискомфорт в грудях, ріст молочних залоз;
  • зниження лібідо у чоловіків і в жінок;
  • роздратованість, різкі зміни настрою, безсоння та інші зміни з боку нервової системи, що вказують на стрес.

“До  якого саме спеціаліста звертатися в першу чергу? За показами, зважаючи на те, що більше турбує. Пам’ятаємо, що проблема випадіння волосся – комплексна. Реагуємо на те, які ще є інші зміни в самопочутті, окрім випадіння волосся. Такий підхід дасть змогу пройти всебічне обстеження і дійти до того медика, який допоможе усунути причину захворювання”, – зазначає Ольга Максакова.

Лікарка каже: останнім часом зросла кількість пацієнтів зі скаргами на те, що сиплеться волосся. Серед них багато молодих людей. 

Гормональний збій: шукаємо причини

Є три основні причини випадіння волосся, пов’язані власне з гормональним фоном: ендокринна патологія, випадіння волосся на фоні стресу та вплив статевих гормонів. 

Проблеми зі щитовидкою

Випадіння волосся, за словами Ольги Максакової, є тим “першим дзвіночком”, коли треба перевірити, чи здорова щитоподібна залоза. Якщо спростити пояснення патології, то залоза може недопрацьовувати чи перепрацьовувати. В обох випадках починає падати волосся. У першому випадку воно випадає ділянками. В другому – надмірно сиплеться з усієї голови. Це можна зауважити, щоразу миючи голову, розчісуючи волосся і навіть просто зранку на подушці. “Тут допоможе тільки ендокринолог, – наголошує лікарка. – До мене приходять пацієнти від трихолога чи гінеколога в пошуку причини випадіння волосся, а в підсумку у них знаходяться ендокринні захворювання”. 

Хвороби щитоподібної залози – гіпотиреоз, гіпертиреоз, аденома та ін. – викликають порушення у виробленні йодовмісних гормонів, необхідних для обмінних процесів. Особливо позначається на стані волосся гіпотиреоз. Ольга Максакова звертає увагу, що волосся може випадати і при аутоімунному тиреоїдиті: “Йод не доходить до шкіри голови. Фолікул послаблюється”. 

Лікарка зауважує, що іноді пацієнти з діагнозом “аутоімунний тиреоїдит” впадають у паніку – хоч для цього немає підстав. “Якщо начитатися в інтернеті, то можна подумати, що це така дуже страшна штука і з нею взагалі не живуть. Спокійно, бо від стресу ми також втрачаємо волосся, – каже Ольга Максакова. – Аутоімунний тиреоїдит коригується і не є життєво небезпечним. Цей розлад має індивідуальний перебіг – ми не можемо точно спрогнозувати, як він буде себе поводити. Може взагалі ніяк не проявлятися. Тому краще довіритися лікарю, ніж інтернету, – і в цьому випадку, і з іншими розладами”. 

інсулінорезистентність лікування в Мед-Атлант
Ольга Максакова – лікар-ендокринолог і дієтолог ЛДЦ “Мед-Атлант”

Випадіння волосся на фоні стресу

Стрес – друга поширена причина випадіння волосся, яка пов’язана із гормоном пролактином, пояснює ендокринолог. На тлі стресу його секреція посилюється – кількість пролактину збільшується. Є надлишок пролактину – сиплеться волосся.

“Часто можна почути: стресанула – і волосся лізе. Де нерви – там волосся випадає. Так і є, це через пролактин”, – каже Максакова.

Лікарка додає, що в цьому випадку, так само як і з ендокринними розладами, є ще й інші супутні проблеми. Зазвичай в цьому випадку, щоби допомогти пацієнткам, ендокринологи працюють в парі з гінекологами. 

“До речі, у чоловіків також буває підвищений пролактин, тобто це не обов’язково жіноча проблема, – наголошує спеціалістка. І додає: – останнім часом це загальна суспільна проблема”. 

Підвищений пролактин у чоловіків може спричиняти еректильну дисфункцію, проблеми із зором і головні болі. Також гормональні розлади у чоловіків, окрім стресу, викликають зловживання алкоголем і наркотичними речовинами. “Зараз поширено розслаблятися травкою, це блокує пролактин. Гормон працює не так, як треба, і це одразу позначається на волоссі”, – описує ендокринолог.  

Високий кортизол теж провокує випадіння волосся – порушує нормальну циклічність волосяних фолікулів. Цей гормон також посилено виділяється на фоні стресу, коли є хвилювання, страх, інші тривожні реакції. В цьому випадку доречно перевірити, чи є дисбаланс в роботі надниркових залоз.

Ольга Максакова акцентує, що лікується причина і коригується спосіб життя. Під час огляду пацієнта, коли зібраний анамнез, приймають рішення, якого ще спеціаліста потрібно залучити. Наприклад, ознакою високого рівня кортизолу є ще й проблеми з концентрацією. Порушується робота префронтальної кори – області мозку, яка контролює більшість наших когнітивних функцій, як-от, зокрема, прийняття рішень і концентрація. Проте втрата концентрації може мати й інші причини – звідси, може бути доречна консультація невролога.

Вплив статевих гормонів

Ольга Максакова пояснює на прикладі тестостерону. Андрогенна алопеція – найпоширеніша причина випадіння волосся у чоловіків, але вона ж може спостерігатися і у жінок після 40 років. Причина – підвищений тестостерон. Під впливом надміру чоловічого статевого гормону волосяні фолікули поступово зменшуються, а волосся випадає, призводячи до характерних залисин. 

Випадіння волосся може бути обумовлено і зниженням рівня естрогену, жіночого статевого гормону, додає ендокринолог. Найчастіше спостерігається у жінок після пологів. 

В цьому випадку для усунення проблеми застосовується гормональна корекція. Рекомендації виключно індивідуальні. “Паралельно, якщо є покази, слід звернутися до трихолога – спеціаліст в комплексі лікування запропонує специфічну терапію, щоби стимулювати ріст волосся”. 

Супутні нюанси

Ольга Максакова рекомендує під час обстеження звертатися також і до гастроентеролога. 

“Має бути консультація гастроентеролога. Є гормони, які частково синтезується в кишківнику. І якщо в роботі кишківника є проблеми, так само будуть проблеми із роботою цих гормонів. Є гормони, які співпрацюють з печінкою. І якщо печінка не здорова, то ці гормони в організмі нормально працювати не будуть. Відкоригувати гормональний фон без гастроентеролога не вдасться”, – пояснює ендокринолог. І акцентує, що саме в кишківнику виробляється приблизно 95% загального серотоніну – “гормону щастя”. 

Ольга Максакова розповідає про ще один нюанс, який впливає на випадіння волосся. Коли говорять про брак вітамінів і мікроелементів, мають на увазі, що їхнє засвоєння напряму залежить від стану шлунку і роботи кишківника. Істотно заважає засвоєнню речовин у шлунково-кишковому тракті наявність паразитів. “Інколи буває, що починаєш лікувати, а результату нуль. Виявляється, є глисти. Бували випадки, коли пролікували лише глисти – і от уже аутоімунний тиреоїдит кудись зник”, – з практики ділиться лікарка.

Ольга Максакова нагадує, що причиною інтенсивного випадіння волосся може бути брак вітаміну Д – цей розлад також корегує ендокринолог.

Посилено випадає волосся і при цукровому діабеті. Незадовільний контроль діабету, коли цукор в крові тримається постійно на високому рівні, позначається на шкірі голови. Це сильно уповільнює процес оновлення фолікул. При цьому випадає волосся не тільки на голові, а й на руках, ногах і т. д.

“Пам’ятаємо, що шукаємо, знаходимо і лікуємо завжди основну причину, симптомом якої є випадіння волосся. У міру покращення загального стану організму покращиться і стан волосся”, – підсумовує Ольга Максакова.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

  • +38 (095) 00 38 452
  • +38 (095) 00 38 453
  • +38 (097) 41 13 133
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Читайте також:

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: