Затримка еякуляції шкідлива для чоловічого здоров’я, коли епізодичні моменти стають частими і тривалими. Як розвивається розлад, чому з ним потрібно звернутися до спеціаліста та які сучасні методи корекції застосовують для відновлення сексуального здоров’я чоловіків, читачам КУРСу розповідає Оксана Вінтонів, уролог і сексолог, кандидатка медичних наук, лікарка клініки Мед-Атлант.
Норма і розлад
Еректильна дисфункція у чоловіків – досить поширене явище, яке розвивається з віком. Сучасна медицина вивчає механізми виникнення цього розладу і на сьогодні пропонує комплекс впливів, які покращують стан організму, повертають сексуальну спроможність і продовжують роки повноцінного статевого життя. Затримку еякуляції іноді відносять до еректильної дисфункції. Оксана Вінтонів пояснює, що така тактика неправильна: цей статевий розлад, як доводять останні закордонні дослідження та власний досвід лікаря, переважно гормональної природи. Тож потребує окремого спостереження, специфічної діагностики і направленого лікування.
Дані закордонних досліджень свідчать, що затримка еякуляції не прогресує з віком, на відміну від еректильної дисфункції, – розлад характерний для чоловіків різних вікових груп після 35 років. Так, аналітики американської бази даних застрахованих осіб «Оптом Клін Форматікс» визначили, що його мають чоловіки: 26% – у віці 55-64 роки, 25% – у віці 45-54 роки, 15% – у віці 35-44 роки і 8,6% – у 25-34 роки.
Затримка еякуляції – це форма сексуального порушення, що характеризується постійними або частими затримками викиду насіннєвої рідини в момент оргазму.
“Періодична затримка еякуляції у чоловіків є нормою. Якщо одного разу сталася затримка, потім кілька разів поспіль у чоловіка відбувається звичне завершення статевого акту і раптом знову затримка – це не є сексуальне порушення. В цьому випадку причиною можуть бути певні психологічні моменти чи загальний стан організму, як-от перевтома, виснаження. Епізодично затримка еякуляції може виникати і через партнерку та оточення, ситуацію”, – розтлумачує сексолог.
Якщо ж протягом кількох місяців на тлі нормальної фази статевого збудження постійно повторюється затримка сім’явиверження, то мова йде вже про розлад. “Розладом вважається затримка еякуляції на 20-25 хвилин протягом кількох місяців”, – уточнює Оксана Вінтонів. Тоді треба звертатися до лікаря.
За ступенем інтенсивності затримку еякуляції поділяють на легку та важку форми. При легкій формі, коли статевий акт триває довго і не може завершитися природним шляхом, чоловіки вдаються до ручної механічної стимуляції. Важка форма, як правило, є некерованою, оскільки еякуляція не настає у присутності жінки. Акт еякуляції може мати місце за допомогою мастурбації або не відбувається взагалі.
“Якщо просто зупинитися і відмовитися від еякуляції, то, крім фізіологічного дискомфорту, така тактика провокує запальні зміни в статевих органах. І з часом призведе до зниження лібідо. Немає еякуляції – знижується гормон тестостерон, який відповідає за сексуальну активність чоловіка. За цим може наставати депресія, починаються непорозуміння в парі, можуть виникати інші проблеми, наприклад у професійній діяльності”, – описує наслідки розладу сексолог.
Ще нюанс: якщо затримка еякуляції на більше ніж на 20 хвилин, то задоволення як кінцевого результату від статевого акту чоловік не отримує. Чим триваліший статевий контакт, тим менш інтенсивний оргазм у чоловіків.
Причини порушення
Нерідко затримка еякуляції має психогенне коріння, може бути пов’язана із сексуальним гальмуванням, страхом зачаття або травматичними подіями. Якщо чоловік постійно перебуває в стані тривожності, треба звертатися по психологічну допомогу.
Якщо говорити про фізіологічні причини затримки еякуляції, то вирізняють кілька блоків.
Затримку еякуляції спричиняють органічні порушення:
- інфекційні ураження репродуктивної або сечовидільної системи;
- захворювання серцево-судинної системи (зокрема у віці після 40 років);
- гормональні та ендокринні порушення у молодому віці;
- захворювання передміхурової залози та післяопераційні наслідки при втручанні на ній;
- хірургічне або променеве лікування;
- після травми спинного мозку.
На затримку еякуляції впливають і вікові супутні захворювання, як-от депресія, діабет, неврологічні дисфункції – хвороба Паркінсона, розсіяний склероз та ін.
Прийом препаратів. Затримку еякуляції спричиняє вживання лікувальних препаратів, як-от гіпотензивних медикаментів при артеріальній гіпертензії. Чи при терапії аденоми простати або ж при депресії. Також затримку еякуляції провокує алкоголь і наркотичні препарати.
Найновіша теорія стверджує, що затримка еякуляції має гормональну причину. Мова про гормон лептин. “Інколи є вроджена патологія – підвищений рівень лептину, відтак затримка еякуляції без корекції цього гормону може безрезультатно лікуватися все життя. Раніше ми навіть не розглядали такої причини. Це найсучасніший підхід, а у нас навіть не всі лабораторії беруть цей гормон на аналіз”, – розповідає Оксана Вінтонів.
Лептин – гормон, що походить із жирових клітин. Він відповідає за регуляцію енергії в організмі, нейроендокринні та метаболічні процеси і частково – за сексуальну поведінку. Лептин блокує імпульси, які ведуть до еякуляції: висока концентрація гормону в організмі веде до порушення передачі нервових імпульсів до тих рецепторів і судин, які відповідають за ерекцію та сім’явиверження.
Що більше жирових відкладень в організмі чоловіка, то більше знижений рівень тестостерону і то більша концентрація лептину. “Що більше жиру в організмі, то слабші нервові імпульси і то частіше стається затримка еякуляції, – спрощує пояснення сексолог. – То менше сексуальне бажання чоловіка”.
Європейська асоціація урологів-сексопатологів вважає, що сам гормон лептин інколи провокує ріст жирових відкладень, розповідає лікарка. Це пов’язано також із тим, що лептин знижує роботу щитовидної залози.
Механізми корекції
Оксана Вінтонів дослідила теорію на практиці. “Враховуючи новітні дослідження, поставила завдання для себе визначити, від чого залежить виникнення затримки еякуляції”, – говорить вона.
Протягом півтора року спеціалістка спостерігала 224 чоловіків у віці від 25 до 64 років, які звернулися до неї як до сексопатолога. 112 із них мали еректильну дисфункцію та інші проблеми у сексуальному житті. 44 пацієнти мали затримку еякуляції.
“Всім призначала аналіз на гормони, вони здавали так званий чоловічий гормональний пакет, і я включала туди ще додатково лептин”, – описує діагностику фахівчиня. У пацієнтів, молодших за 40 років, лептин був ближчий до норми. У пацієнтів за 40 концентрація гормону була значно вищою. Аналізи також показали дійсну пропорційну залежність між лептином і тестостероном: що більша концентрація лептину, то менше тестостерону виробляє чоловічий організм.
“Якщо задіяний гормон, то розлад вже сам по собі не минає. Потрібний спрямований вплив”, – зазначає лікарка.
“Моїм завданням було спробувати зменшити концентрацію лептину. Плюс дієта, щоби зменшити кількість жирових клітин. При дієті природним чином знижується концентрація лептину і має зростати тестостерон”, – деталізує лікарка. Оскільки лептин блокує нервові імпульси, то додатково призначалися препарати, які покращують нервову провідність.
Частина пацієнтів отримала плазмотерапію статевого органа. “Посилила вплив фізіологічною маніпуляцією – плазмотерапією. Це трофостимулюючий метод, який покращує іннервацію, чутливість нервових закінчень. Чутливість відновлюється з допомогою введення стовбурових клітин”, – додає сексолог.
Курс терапії тривав менше місяця. Для визначення ефективності запропонованого методу лікування цільову групу з 44 пацієнтів додатково розділили навпіл. Лептин заблокували в обох підгрупах. Плазмотерапію – ін’єкції раз на тиждень протягом місяця – застосували в одній із них. Результати порівняли.
Після запропонованого лікування важкий ступінь еректильної дисфункції мали 41% пацієнтів, середній – 45%, легкий – 14%. Ступінь визначався за тестуванням “Міжнародний індекс еректильної функції”, зазначає Оксана Вінтонів. У підгрупі, на яку додатково впливали плазмотерапією, важкий розлад становив 14%, середній – 32% і легкий – 54%. При зменшенні лептину майже до норми рівень тестостерону зріс без додаткового джерела в обох підгрупах.
“Блокуючи рівень лептину, покращуючи провідність нервових закінчень і чутливість статевого органу з допомогою плазмотерапії, досягли значного покращення еякуляторної функції у чоловіків різних вікових груп”, – підсумовує Оксана Вінтонів.
Сексолог наголошує: зіткнувшись з проблемою, чоловік не повинен залишатися з нею наодинці, перший необхідний крок – консультація спеціаліста. Сучасний підхід передбачає глибоку діагностику і ефективне лікування.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
- +38 (095) 00 38 452
- +38 (095) 00 38 453
- +38 (097) 41 13 133
- м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
- м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Читайте також:
- Алергія на улюбленців: чому не варто відмовлятися від котів, собак та інших домашніх тварин
- Хто живе всередині нас: найпоширеніші паразитарні інфекції і як їх лікують
- Гормональні причини випадіння волосся: що робити, коли ламається і сиплеться
- Коли забиті судини: як виявити атеросклеротичні бляшки і що з цим робити
- Народити здорову дитину: головне про вагітність від акушера-гінеколога Мар’яни Петрини
- Без точки G: як досягти оргазму, пояснює лікарка-гінеколог Олександра Попович
- Плазмоліфтинг для чоловічого здоров’я: сексопатолог Оксана Вінтонів про інноваційне лікування еректильної дисфункції
- Кожна жінка проживає клімакс по-своєму: гінеколог Ірина Кишакевич про те, як не втратити форму і здоров’я
- Лапароскопія в 3D проекції: як у “Мед-Атланті” оперують органи черевної порожнини
- Лазер рятує вени: що таке варикоз ніг і як його лікують
- Системний червоний вовчак: як розпізнати хворобу і навчитися з нею жити
- Чому болять суглоби: як ін’єкції гіалуронової кислоти зупиняють остеоартроз
- Рак молочної залози: чому потрібно звернутися до мамолога, поки нічого не турбує
- Радість народити не має віку: що треба знати майбутнім мамам в 40+