fbpx

Вушна сірка: як чистити вуха, щоби вони були здоровими

Здоров'я 18:57, 16.05, 2024
НА ФОТО: Наталія Волошкевич, отоларинголог клініки "Мед-Атлант"

Отоларинголог клініки “Мед-АтлантНаталія Волошкевич нерідко мусить зупиняти пацієнтів, які збираються видобувати сірку з вух за допомогою воскових свічок, воронок, металевих скребків та ще якихось пристосувань з пружинами та круговою нарізкою. Лікарка застерігає, що таке може призвести до незворотних проблем зі слухом. 

Наталія Волошкевич розповіла КУРСу, що таке вушна сірка, для чого вона потрібна, якою в нормі має бути, чому не можна пуцувати й длубати вухо всередині, а краще й безпечніше звернутися до медиків. 

Для чого людям сірка у вухах? 

Дуже часто пояснюю, що сірка у вухах – це нормально, каже Наталія Волошкевич, це фізіологічно нормальний процес.

Вушна сірка – це жовто-коричневий густий секрет, котрий виробляється спеціальними залозами у зовнішньому слуховому проході. Вона має захисне природне призначення – служить для очищення й змащення слухових каналів, захищає їх від бактерій, грибків та пилюки.

“Сірка є природним захистом. Вона створює так звану гідроліпідну мантію, через цей шар у шкіру слухового ходу не потрапляють хвороботворні мікроби, з якими ми стикаємося. Наприклад, коли купаємося”, – пояснює лікарка.  

Також слухові ходи людини влаштовані таким чином, що вони здатні до самоочищення внаслідок природних рухів нижньої щелепи – жування, розмови тощо.

Вушна сірка складається з білків, жироподібних речовин (ланостерол, холестерин), мінеральних солей і жирних кислот. Коли цей липкий секрет з’являється, до нього приєднуються відмерлі частинки шкіри, крихітні волоски, пил, інші речовини. Людське вухо влаштоване в такий спосіб, що сірчані маси з нього самоевакуйовуються, пояснює Наталія Волошкевич. Ближче до поверхні вушної раковини сірка підсихає і часто випадає сама – під час сну, при жуванні, під час розмови, або її можна легко видалити під час рутинних гігієнічних процедур. Якщо ж цього з якихось причин не відбувається, то слід звернутися за допомогою до лікаря.

“Не варто повністю позбуватися вушної сірки всередині слухового ходу, бо шкіра залишиться незахищеною”, – наголошує отоларинголог.

Кількість сірки у вухах – індивідуальна особливість, залежить від обміну речовин, від гормонального стану та інших особливостей організму людини. В нормі колір сірки – від жовто-коричневого до медового. Виразного запаху здоровий вушний секрет не має. 

“Якщо у вусі є якась кількість сірки і вухо не зудить, не болить, нічого всередині не заважає, немає неприємного запаху чи погіршення слуху, то людині достатньо звичайного гігієнічного догляду – серветкою чи ватним диском протерти зовнішній слуховий хід. І все”, – дає настанови лікарка. 

Зміна кольору, кількості чи запаху вушної сірки може свідчити про захворювання вух, попереджає вона. У такому випадку слід відразу звернутися до спеціаліста. Самим вичищати з вух сірку у цьому випадку не варто. 

Мікротравми і запальні процеси

Наталія Волошкевич каже, що отоларингологи не рекомендують глибоко чистити вуха, зокрема і ватними паличками. 

По-перше, є ризик проштовхнути вушну сірку вглиб слухового каналу, сприяючи утворенню вушних пробок.

“Ватною гігієнічною паличкою забираємо сірку скраю, де тільки починається слуховий хід. Далі всередину її не пхаємо! – описує процес лікарка. – Люди думають, що коли у вусі чимось шпортати, то краще. А насправді все навпаки. Пам’ятаємо, що довжина слухового проходу у дорослої людини – всього 2,5 см. І ту невелику кількість сірки, яка не створила би ніяких проблем, паличкою запихають чимдалі, вона починає заважати, викликає запальні процеси”.

По-друге, ватні палички часто ломаються просто у вухах. “Слуховий хід звивистий, і коли паличку вставляють поміж ці звивини, то вона тріскає, ламається, травматизує вухо”, – розказує отоларинголог. 

Травмують слуховий канал і різні хитромудрі прилади, які продаються в інтернеті начебто саме для чищення вух.

“Буває, що приносять і питають: а як цим правильно чистити вуха? На вигляд – як велике свердло. Грубе. Гостре. Страшно дивитися. Кажу їм: відкладіть геть! Таке категорично не можна у вухо. Можна травмувати вушний хід, і потім будуть проблеми зі слухом”, – застерігає Наталія Волошкевич. 

Такі самі застереження лікарки до різних фітоворонок і вушних свічок. “Їх вставляють у вуха і підпалюють, намагаються якийсь бруд випалити-вичистити – і це також веде до травматизації”, – каже отоларинголог. Деякі пацієнти так захоплюються процесом, що аж здирають шкіру слухового ходу. І провокують запальні процеси, наголошує Наталія Волошкевич. 

Лікарка акцентує, що очищати слуховий хід від сірки слід тільки скраю – неагресивно, обережно, не заглиблюватися, не пуцувати і не длубати. 

Сірчаний корок: коли звернутися до лікаря?

У вусі утворюється сірчаний корок, коли секрет накопичується тривалий час, каже отоларинголог. Причин для утворення корка з вушної сірки може бути кілька. Насамперед це інфекції, які викликають посилене вироблення секрету та змінюють його консистенцію. У цьому випадку сірка не виходить зі слухового проходу природним шляхом. Вона налипає і поступово його закупорює. 

Ще одна причина, про яку вже згадувалося, – неправильне чищення вух, коли сірку заштовхують все далі у слуховий канал. 

Сірчаний корок повністю закупорює слуховий хід. У людини знижується слух, часто з’являється дискомфорт, біль у вусі. Іноді це впливає на вестибулярний апарат, який розташований у внутрішньому вусі, і може викликати нудоту, загойдування, порушення координації рухів. 

“Не варто намагатися видаляти сірчаний корок самостійно. Потрібно, щоби це робив спеціаліст, – він має змогу бачити слуховий канал і зробить це коректно”, – каже Наталія Волошкевич. Лікарка пояснює, що зазвичай застосовує індивідуальні набори для огляду. В них є спеціальні лійки різних розмірів, які дозволяють зазирнути вглиб слухового ходу. Окрім такого найпростішого обладнання, в “Мед-Атланті” за потреби використовують ендоскопи, отоскопи, інші сучасні пристрої. “Безпосередньо для видалення сірчаних корків найчастіше я використовую сучасний лор-комбайн”, – каже лікарка.

Якщо є дискомфорт, біль у вусі, порушення слуху, то краще не діяти навмання, а звернутися до спеціаліста. Отоларинголог обере, як краще видалити сірчаний корок: його можна вимити, або відсмоктати, або вийняти сухим методом. Зважаючи на те, що зустрічаються дуже вузькі або дуже звивисті слухові ходи, в кожному випадку потрібно враховувати індивідуальні особливості будови вуха. 

Для гігієни вух можна користуватися доглядовими засобами, які є в аптеках, – це спреї, краплі для видалення сірки. Але й до такого чищення вух не вдаються щодня.

“Маємо розуміти, що у кожного з нас свій ритм виділення вушної сірки. Комусь потрібно чистити вуха раз на тиждень, комусь двічі, а комусь раз на два тижні. Потрібно дослідити і знати свій ритм”, – рекомендує лікарка. 

Отоларинголог каже, що з досвіду 80% пацієнтів обходяться звичайною гігієнічною процедурою чищення вух – забирають сірку на початку слухового ходу краєм рушника чи серветкою. Цього цілком достатньо для того, щоби вуха були чистими і здоровими.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

  • +38 (095) 00 38 452
  • +38 (095) 00 38 453
  • +38 (097) 41 13 133
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Читайте також:

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: