Аутоімунний тиреоїдит – одне із найбільш поширених ендокринних захворювань. Його діагностують переважно у людей середнього віку, частіше – у жінок. Специфічного лікування цієї патології щитоподібної залози на ранніх стадіях немає, тому із захворюванням пов’язано багато страхів і упереджень. Як виявити аутоімунний тиреоїдит та як із ним “ужитися”, а також чому не слід боятися замісної гормональної терапії, читачам КУРСу пояснює Вікторія Петрів, лікар-ендокринолог медичного центру Мед-Атлант.
Збій в імунній системі
Аутоімунний тиреоїдит – це захворювання імунної системи. Імунна система повинна боротися з вірусами, бактеріями, чужорідними клітинами, натомість вона починає атакувати свої ж клітини та органи, в нашому випадку – щитоподібну залозу.
“Імунна система, функція якої нас захищати, дає збій – відбувається, умовно кажучи, збій в організмі. При цьому імунна система починає розпізнавати клітини власного організму, власну щитовидну залозу, як щось чужорідне і виділяє антитіла – імунні клітини, щоби захиститися. Але цим самим атакує орган. Іноді, описуючи цей процес, вживають вислови “з’їдає” чи “руйнує” – це трохи перебільшено і викликає необґрунтовані страхи”, – каже лікарка.
Аутоімунний тиреоїдит, він же тиреоїдит Хашимото, призводить до хронічного запального процесу у щитоподібній залозі. При цьому розвивається гіпотиреоз – зниження функції ендокринної залози, тобто вона не виробляє достатньо гормонів для задоволення потреб організму. “При аутоімунному тиреоїдиті на перших етапах щитоподібна залоза намагається себе захистити і посилено працює, але з часом, можна так сказати, виснажується, – спрощує пояснення ендокринолог. – Такий стан називається гіпотиреозом”.
На сьогодні немає якоїсь однієї доведеної причини аутоімунного тиреоїдиту, зазначає Вікторія Петрів. Визначено, що провокує “поломку” імунної системи генетична схильність. “Якщо є генетична схильність плюс фактори ризику, що спрацьовують як пусковий механізм, то запускається процес аутоімунного захворювання”, – пояснює спеціалістка.
Фактори ризику або пускові механізми аутоімунного тиреоїдиту:
- стрес;
- захворювання – вірусні та інфекційні;
- травми;
- екологічні фактори – негативний вплив зовнішнього середовища;
- інші аутоімунні патології.
Еутериоз та гіпотиреоз: симптоми
На ранніх стадіях аутоімунний тиреоїдит проходить безсимптомно. Зміни в організмі вже відбуваються, імунна система набуває агресії до щитоподібної залози, але людина цього не відчуває. Гормони ще не змінені, але вже підвищені антитіла до тиреопероксидази (АТПО) або антитіла до тиреоглобуліну, пояснює лікарка. Саме це є специфічним маркером аутоімунних захворювань ендокринної залози.
“Важливо розуміти, що антитіла не дають симптоматики – не болять, не турбують людину. Виявляють підвищений рівень антитіл, коли роблять цілеспрямований аналіз”, – додає ендокринолог. В медицині такий стан називають еутериозом. Протоколу лікування в такому випадку – для зниження кількості антитіл – немає. Зазвичай пацієнти перебувають під спостереженням спеціаліста.
Наступна стадія – гіпотиреоз – супроводжується зміною гормонального фону. З’являються симптоми розвитку захворювання. “Слід зважати на те, що немає одного конкретного симптому, на який людина може звернути увагу і зрозуміти, що їй потрібно звернутися до ендокринолога”, – акцентує лікарка. В цьому випадку потрібно брати до уваги комплекс симптомів.
Симптоми гіпотиреозу:
- найчастіші – втомлюваність, слабкість, сонливість;
- погіршення пам’яті, складно концентруватися;
- набір ваги;
- випадіння волосся;
- ламкість нігтів, сухість шкіри;
- зміни в менструальному циклі, затримки менструацій;
- закрепи;
- набряки.
Вікторія Петрів зауважує, що в теперішніх реаліях симптоми аутоімунного тиреоїдиту можуть сприйматися як наслідок тривалого стресу, і люди ризикують не розпізнати захворювання. Тому, коли є хоча б три-чотири з перерахованих порушень, наприклад, втомлюваність, набір ваги і набряки, – є привід звернутися до ендокринолога.
Аналізи й УЗД: діагностика
“Якщо підозрюємо аутоімунний тиреоїдит, гіпотиреоз, то призначаємо УЗД щитоподібної залози, аналізи на антитіла до АТПО і АТ до ТГ та на рівень гормонів – ТТГ і Т4 вільні. Все в комплексі дасть змогу побачити зміни в щитовидці”, – описує діагностику ендокринолог.
За її словами, при гіпотиреозі тиреотропний гормон, тобто ТТГ, підвищується, а гормон Т4 може знижуватися. Але не завжди. “Розрізняємо стан субклінічного гіпотиреозу, коли тільки ТТГ підвищується, а Т4 в межах норми. І стан маніфестного гіпотиреозу, коли ТТГ підвищується і знижується Т4”, – розтлумачує лікарка.
Важливо знати, що іноді при субклінічному гіпотиреозі може не бути виражених симптомів, хоч є зміни в аналізах. Лікар щоразу оцінює стан пацієнта і обирає індивідуальну тактику ведення, наголошує Вікторія Петрів.
Критерії постановки діагнозу:
- підвищений титр антитіл – в 2-3 рази вище норми.
- змінене УЗД – зниження ехогенності структури щитоподібної залози, гіпертрофія (збільшення) чи атрофія (зменшення) органа;
- рівень тиреотропного гормону, ТТГ (чи наявний гіпотиреоз).
Вікторія Петрів зауважує, що рекомендувала би тим, хто почувається цілком здоровим, періодично – раз на рік – проходити УЗД щитоподібної залози і здавати кров на ТТГ. “Такі обстеження вварто ввести до переліку щорічних, щоби відстежувати, чи не порушена функція щитоподібної залози”, – говорить ендокринолог. Коли ж уже виставлений діагноз “аутоімунний тиреоїдит”, щорічне обстеження дасть змогу зрозуміти, як розвивається ситуація та чи потрібне лікування.
Спостереження чи замісна гормональна терапія
Тактика спостереження при аутоімунному тиреоїдиті застосовується, якщо у пацієнта немає скарг і при обстеженні не виявляють зміни рівня гормонів. Зазвичай, коли є виражені симптоми і гормональні зміни, вдаються до замісної гормональної терапії. Лікування аутоімунних захворювань – комплексне і може тривати протягом усього життя.
“Часто стикаюся з упередженням пацієнтів, що “сісти на гормони” означає отримати незворотні зміни в організмі. Найбільше люди бояться сильно набрати вагу. Хочу розвіяти страхи: призначається, умовно кажучи, “добрий гормон” щитоподібної залози. Оскільки функція органа знижена і організм недоотримує гормонів, мусимо поповнити їх рівень з допомогою таблеток, – описує підхід до лікування ендокринолог. – При коректно підібраній дозі пацієнт відчуває тільки покращення – зменшується чи зникає симптоматика, поліпшується загальне самопочуття. В такий спосіб можемо перевести хворобу у тривалий період компенсації”.
Пожиттєвої терапії теж не варто боятися, зазначає Вікторія Петрів. “Немає точного часу терапії, важливіше досягти стану компенсації – щоби не було виражених симптомів гіпотиреозу, щоби людина добре почувалася. Це поступовий процес”, – акцентує лікарка.
Ендокринолог розвіює міф про дієти, які допомагають при аутоімунному тиреоїдиті, – такими рецептами рясніє інтернет. “Специфічної дієти чи якихось особливих правил харчування для корекції аутоімунного тиреоїдиту немає. Дослідження в цьому напрямку проводяться, але рекомендацій на кшталт “не їжте щось чи їжте щось – і антитіла пропадуть” – такого варіанта немає”, – наголошує лікарка.
Однак здорове харчування, фізична активність, мінімізація стресу завжди сприятливо впливають на організм, додає Вікторія Петрів. І зменшують ризик супутніх захворювань, наприклад ожиріння, цукрового діабету тощо.
За словами ендокринолога, з аутоімунним тиреоїдитом можна ужитися. “Якщо проходити регулярні обстеження, контролювати рівень гормонів і дотримуватися лікарських рекомендацій, можна працювати, подорожувати, народжувати дітей – жити повноцінним життям, без втрати його якості”, – підсумовує Вікторія Петрів.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
- +38 (095) 00 38 452
- +38 (095) 00 38 453
- +38 (097) 41 13 133
- м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
- м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Читайте також:
- Зірочки, сіточки і «корчі»: як лікують хронічні захворювання вен на ногах
- Трепан-біопсія пухлин грудних залоз: точна діагностика в Івано-Франківську
- Затримка еякуляції: що треба знати про лептин, зайву вагу і чоловіче сексуальне здоров’я
- Алергія на улюбленців: чому не варто відмовлятися від котів, собак та інших домашніх тварин
- Хто живе всередині нас: найпоширеніші паразитарні інфекції і як їх лікують
- Гормональні причини випадіння волосся: що робити, коли ламається і сиплеться
- Коли забиті судини: як виявити атеросклеротичні бляшки і що з цим робити
- Народити здорову дитину: головне про вагітність від акушера-гінеколога Мар’яни Петрини
- Без точки G: як досягти оргазму, пояснює лікарка-гінеколог Олександра Попович
- Плазмоліфтинг для чоловічого здоров’я: сексопатолог Оксана Вінтонів про інноваційне лікування еректильної дисфункції
- Кожна жінка проживає клімакс по-своєму: гінеколог Ірина Кишакевич про те, як не втратити форму і здоров’я
- Лапароскопія в 3D проекції: як у “Мед-Атланті” оперують органи черевної порожнини
- Лазер рятує вени: що таке варикоз ніг і як його лікують
- Системний червоний вовчак: як розпізнати хворобу і навчитися з нею жити
- Чому болять суглоби: як ін’єкції гіалуронової кислоти зупиняють остеоартроз
- Рак молочної залози: чому потрібно звернутися до мамолога, поки нічого не турбує
- Радість народити не має віку: що треба знати майбутнім мамам в 40+