Висипання на шкірі, які періодично виникають та іноді самі по собі зникають, можуть бути ознакою неприємного і складного захворювання – хронічної кропив’янки. Про небезпеку хвороби, яка впливає на емоційний і психічний стан людини, про особливості перебігу та лікування хронічної кропив’янки розповідає Ірена Попадинець, лікарка-алерголог лікувально-діагностичного центру Мед-Атлант.
– Хронічна кропив’янка вражає шкіру?
Хронічна кропив’янка (ХК) – це захворювання, яке характеризується появою сверблячих висипань, пухирів, ангіоневротичного набряку (АНН) або обох симптомів впродовж понад 6 тижнів.
Не обов’язково, що ці симптоми мають бути щодня, вони можуть зникати і знову з’являтися, але якщо говорити про хронічну форму, то це має бути не менше як 6 тижнів. При гострій кропив’янці висип повністю зникає протягом періоду до 6 тижнів, зазвичай до 2-3 тижнів.
Вважають, що ХК є хронічним запальним захворюванням шкіри, у розвиток якого залучені різні клітини й медіатори запалення (це біологічно активні речовини, відповідальні за виникнення або підтримку тих чи інших запальних явищ – гістамін, серотонін, лізосомальні ферменти, лейкотрієни, простагландини тощо).
– Що може викликати кропив’янку? Це алергічне захворювання?
Кропив’янку розрізняють залежно від її тривалості – гостра або хронічна та наявності чи відсутності тригерів (провокуючих факторів) – індукована чи спонтанна.
Якщо говорити про істинну алергічну кропив’янку, то серед причин можуть бути різноманітні алергени – харчові, медикаментозні, побутові, фізичні, хімічні та ін.
У випадку хронічної кропив’янки провокаційними можуть бути фізичні фактори, такі як температура, тиск, ультрафіолетове випромінювання, вібрація та інші. Наприклад: вода, холод, хімічні подразники або фізичні вправи.
Подразники невідомої етіології можуть бути пов’язані з аутоімунними або аутоалергічними механізмами. Також спровокувати розвиток захворювання можуть хвороби інших органів та систем організму – печінки, підшлункової або щитоподібної залоз, шлунково-кишкового тракту, ревматичні, аутоімунні й онкологічні. А також наявність в організмі людини паразитів.
Приблизно у половини пацієнтів з хронічною кропив’янкою її причинами є аутоімунні захворювання, коли імунітет виробляє антитіла до власних тканин, органів або клітин.
– Як зрозуміти, що в тебе кропив’янка?
Кропив’янка проявляється висипом у вигляді червоних або рожевих пухирів: вони можуть бути поодинокими або численними, розташовуватися симетрично чи хаотично або ж зливатися між собою. Часто нагадує опік кропивою або укус бджоли. Пухирі безболісні, але майже завжди супроводжуються свербежем, печінням. Зазвичай зникають протягом доби, не залишаючи після себе ніяких змін на шкірі.
У 40% хворих на кропив’янку на різних частинах тіла розвивається також набряк Квінке – набряк, який локалізується на обличчі, кінцівках, статевих органах. Дуже небезпечним є набряк, який виникає в глибших шарах шкіри і підшкірно-жировій клітковині в ділянці язика, горла, гортані, шиї.
Також може виникати набряк слизових оболонок внутрішніх органів, часто шлунково-кишкового тракту, що буде проявлятися болем в животі, вздуттям, діареєю.
– Що важливо враховувати при діагностиці захворювання?
На жаль, у 70-90 % випадків неможливо виявити причину хронічної рецидивної кропив’янки у дорослих.
Важливе значення у встановленні причини кропив’янки має анамнез, який обов’язково в себе включає:
- визначення: коли і за яких обставин вперше з’явилася кропив’янка,
- розміри, форма і розташування пухирів;
- частота та тривалість висипань;
- наявність зв’язку з подорожами, харчуванням, прийомом медикаментів, вірусними захворюваннями;
- зв’язок симптомів з фізичними факторами (холод, фізичне навантаження, сонячне випромінювання, перегрівання);
- стреси;
- контакт з алергенами чи подразнюючими речовинами (побутова хімія, косметика, гумові вироби) та інше;
- наявність супутніх захворювань.
Щодо лабораторної та інструментальної діагностики, то тут нам можуть допомогти загальноклінічні аналізи, специфічна алергодіагностика, виявлення супутніх захворювань. План діагностичних методів визначається в кожному випадку індивідуально.
– Як лікують хронічну кропив’янку?
Якщо вдається знайти причину ХК, то, звичайно, що найважливішим в лікуванні є уникання провокуючого фактора (напр., алергену, фізичного фактора, елімінаційна дієта тощо), тому що алергія виникає тоді, коли є контакт з алергеном.
Також слід уникати факторів, що неспецифічно посилюють або провокують кропив’янку: це певні групи медикаментів, продукти харчування, які містять велику кількість гістаміну, стреси, фізичне перевантаження.
Поетапний протокол терапії залежно від тяжкості симптомів і відповіді на лікування описано в різних національних і міжнародних рекомендаціях, він передбачає поетапність призначення препаратів. Починають лікування з призначення антигістамінних препаратів, при їх недостатній ефективності слід розглянути можливість призначення моноклональних антитіл, антилейкотрієнових препаратів, цитостатиків, глюкокортикоїдів. В кожному випадку лікування призначається індивідуально та персоніфіковано.
Доречним є лікування супутніх інфекцій, паразитарних інвазій, стоматологічних або гінекологічних інфекцій.
Необхідно лікувати й інші супутні захворювання, як-от аутоімунне захворювання щитоподібної залози, цукровий діабет, захворювання шлунково-кишкового тракту, артеріальна гіпертензія та метаболічний синдром.
Але оскільки захворювання може мати різні форми, причини та перебіг, поставити точний діагноз і призначити адекватне лікування може виключно лікар. Тільки фахівець здатний визначити, кропив’янка у пацієнта або інше захворювання, що має подібні до неї симптоми.
– Чому кропив’янка іноді повертається після лікування?
Через те, що у великій частині випадків ми не можемо визначити причину хронічної кропив’янки, тому і симптоми можуть повертатися знову після лікування або ж навіть через декілька років.
На повторне виникнення симптомів впливає багато факторів. Це і наявність супутніх захворювань, особливо аутоімунних, інфекції, прийом різних медикаментів, зміна способу чи місця життя. Також відомо, що стрес загострює симптоми кропив’янки та може бути причиною рецидиву. У дослідженні 2019 року виявлено, що люди, які живуть з хронічною кропив’янкою, частіше мають симптоми депресії та тривоги, ніж ті, хто не має цього захворювання.
Найближчим часом для лікування тяжкої форми хронічної кропив’янки почнуть застосовувати нові біологічні препарати і малі молекули, які нині перебувають на стадії досліджень.
– Наскільки важливе харчування при хронічній кропив’янці? Чи допомагає подолати захворювання?
Навіть для здорових людей харчування є неймовірно важливим – «ми те, що ми їмо»! Якщо причиною кропив’янки є харчові продукти, то, звичайно ж, що їх виключення з раціону призведе до зникнення симптомів.
Коли причина інша або невідома, слід обмежити вживання продуктів, які містять велику кількість гістаміну або які стимулюють його вироблення: вино, шампанське, пиво та інший алкоголь, ферментовані та мариновані з оцтом продукти, консервацію та соуси, цитрусові, витримані сири, горіхи, рибні консерви, певні морепродукти, шоколад та ін.
Також слід звертати увагу на роботу кишківника, бо порушення його функції, особливо дисбактеріоз, можуть також посилювати прояви алергії, що вже доведено в багатьох наукових дослідженнях.
– Чи можна користуватися косметикою хворим із хронічною кропив’янкою?
Використання косметики також залежить від того, чи відома причина захворювання. Звичайно, якщо причиною є той чи інший косметичний засіб, то слід припинити його використання. Є тести, які допомагають визначити, чи є реакція до певних складників косметичних засобів, і це полегшує нам діагностику та профілактику.
Пацієнтам, які мають хронічну кропив’янку, рекомендовано застосовувати якісну гіпоалергенну косметику – аптечну, а не з масмаркетів.
Щодо натуральної косметики, то тут є нюанси, оскільки вона містить ефірні олії, рослинні екстракти, настої, а вони також є потенційними алергенами. Тому перевагу слід віддати гіпоалергенним засобам.
Хронічна кропив’янка – це захворювання, яке значно погіршує якість життя, має значний вплив на психічний та емоційний стан людини, тому не слід терпіти симптоми, потрібно одразу звертатися до лікаря по допомогу.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
- +38 (095) 00 38 452
- +38 (095) 00 38 453
- +38 (097) 41 13 133
- м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
- м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Читайте також:
- Біоідентичні пелети: що це таке, кому потрібні і для чого
- Трепан-біопсія пухлин грудних залоз: точна діагностика в Івано-Франківську
- Затримка еякуляції: що треба знати про лептин, зайву вагу і чоловіче сексуальне здоров’я
- Алергія на улюбленців: чому не варто відмовлятися від котів, собак та інших домашніх тварин
- Хто живе всередині нас: найпоширеніші паразитарні інфекції і як їх лікують
- Гормональні причини випадіння волосся: що робити, коли ламається і сиплеться
- Коли забиті судини: як виявити атеросклеротичні бляшки і що з цим робити
- Народити здорову дитину: головне про вагітність від акушера-гінеколога Мар’яни Петрини
- Без точки G: як досягти оргазму, пояснює лікарка-гінеколог Олександра Попович
- Плазмоліфтинг для чоловічого здоров’я: сексопатолог Оксана Вінтонів про інноваційне лікування еректильної дисфункції
- Кожна жінка проживає клімакс по-своєму: гінеколог Ірина Кишакевич про те, як не втратити форму і здоров’я
- Лапароскопія в 3D проекції: як у “Мед-Атланті” оперують органи черевної порожнини
- Лазер рятує вени: що таке варикоз ніг і як його лікують
- Системний червоний вовчак: як розпізнати хворобу і навчитися з нею жити
- Чому болять суглоби: як ін’єкції гіалуронової кислоти зупиняють остеоартроз
- Рак молочної залози: чому потрібно звернутися до мамолога, поки нічого не турбує
- Радість народити не має віку: що треба знати майбутнім мамам в 40+