fbpx

Невиношування вагітності: як визначити ризики та пройти шлях до народження здорової дитини

Здоров'я 19:20, 09.07, 2024
НА ФОТО: Мар’яна Петрина, лікарка акушер-гінеколог лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»

Вагітність проходить легше, якщо разом із чоловіком до неї підготуватися, мінімізувати ризики і обрати лікаря, який буде з максимальною уважністю та емпатією супроводжувати на шляху виношування – до народження дитини. Акушер-гінеколог клініки Мед-Атлант Мар’яна Петрина розповідає, як найкраще прожити вагітність у час війни.

З яких причин жінка не може виносити вагітність?

Під невиношуванням вагітності маємо на увазі втрату вагітності у першому, другому чи третьому триместрі. На якомусь із цих етапів вагітність переривається.

Якщо вагітність переривається у першому і другому триместрі, говорять про ранні або пізні викидні. Якщо це вже третій триместр, то – про передчасні пологи. Інколи передчасні пологи можуть закінчитися не зовсім вдало.

Причини невиношування бувають різні. Якщо говоримо про перший період вагітності, то найчастіше зустрічаються інфекційні захворювання, генетичні захворювання батьків, хромосомні патології або вплив зовнішнього середовища. А також вплив ліків, які жінка може приймати, не знаючи, що вона вагітна. І стрес, який зараз є хронічним. Зараз більшість вагітних жінок переживає хронічний стрес.

Після 22 тижнів вагітності говоримо про передчасні пологи. Причинами, які призводять до того, що жінка передчасно народжує, можуть бути й інфекційні чинники, і порушення закладення плаценти, і передчасні відшарування плаценти, і аномалії розвитку матки або якісь гінекологічні захворювання, і наявність міом та інших новоутворень.

Якісь проблеми можуть виникнути в процесі виношування дитинки – кожен випадок вагітності унікальний, і ми, медики, маємо бути постійно напоготові, щоби допомогти.

Акушер-гінеколог Маряна Петрина в Мед-Атлант
Мар’яна Петрина, лікарка акушер-гінеколог лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»

Чи можна передбачити ризики? Якщо вони виявлені в першому періоді, чи можна до третього періоду їх мінімізувати або й узагалі усунути?

Жінка для того і перебуває на обліку, щоби попередити всі підводні камені вагітності.

Лікар, який веде вагітну, повинен поінформувати жінку про проблеми, з якими вона може стикнутися. А найголовніше – повинен швидко зреагувати на найменші симптоми, що можуть вказувати на порушення перебігу вагітності.

Протягом усієї вагітності дуже важливою є комунікація лікаря з пацієнткою. Між ними має бути постійний зв’язок. У нашій клініці “Мед-Атлант” лікарі, які ведуть вагітність, тримають практично цілодобовий контакт з майбутніми мамами. Кожна пацієнтка з найменшими скаргами, при найменших змінах свого стану має можливість зв’язатися зі своїм лікарем, разом з ним знайти причину проблеми і її рішення. Це може бути як амбулаторна консультація і надання рекомендацій, так і госпіталізація в стаціонар. І саме від такої взаємодії та комунікації залежить результат вагітності – народження здорової дитини.

Якщо лікар правильно зреагував на ризик чи проблему, зазвичай вагітність рятується і народжуються абсолютно здорові дітки. Головне – не пропустити проблему, не пропустити час, коли можна вплинути на ситуацію.

Тому закликаємо вагітних жінок знайти лікаря, який буде на зв’язку практично постійно. Це потрібно, щоби в критичних ситуаціях отримати підтримку і пораду.  

Завжди наголошую: вагітність не має хронічних станів, під час виношування дитини всі порушення – гострі і нагальні. Тому вагітність завжди в пріоритеті, і так є у нашій клініці.

Ведення вагітності в ЛДЦ Мед-Атлант
Мар’яна Петрина, лікарка акушер-гінеколог лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»

Планування вагітності дозволяє уникнути проблем із виношуванням?

Найкраще, коли сім’я свідомо приймає рішення стати батьками і готується до цього. Прегравідарна або так звана підготовка до вагітності – це період від 6 до 3 місяців до планованого зачаття. Протягом цього часу майбутні батьки мають скорегувати свій спосіб життя, пройти необхідні обстеження, а якщо знадобиться – то й курс лікування.

Є кілька етапів обстежень. Передусім загальноклінічні обстеження на наявність соматичних проблем, що не пов’язані з гінекологією чи урологією. У підготовці до вагітності однаковою мірою повинні брати участь і майбутня мама, і майбутній батько дитини. Якщо пара має якісь хронічні захворювання, то потрібно звернутися до суміжних спеціалістів, щоби підійти до часу зачаття в абсолютній ремісії і вагітніти максимально здорОво.

Жінка має пройти обстеження на інфекційні захворювання, здати загальноклінічні аналізи, визначити свій рівень гемоглобіну, феритину, вітаміну D для того, щоби бути максимально готовою до зачаття.

Проблеми легше вирішувати до вагітності, ніж під час неї. Коли жінка проходить прегравідарну підготовку, вона зазвичай уже знайомиться з лікарем, який буде вести її вагітність. На основі обстежень лікар вже розуміє. з чим буде мати справу і як зробити все, щоби жінка уникнула проблем з виношуванням дитини.

Зазвичай планові вагітності проходять легше, ніж спонтанні – тобто бажані, але не заплановані. Саме тому, що є попередня підготовка.

Вагітність ми ведемо за протоколом «Міжнародний стандарт ведення вагітності», він адаптований до досвіду країн Європи та світу. Я наголошую, що цей протокол повинен виконувати кожен лікар – для того, щоби вагітність була максимально безпечною. Виконання протоколу дозволяє цілісно обстежувати жінку, виявляти будь-які, навіть найменші, відхилення, щоби попереджувати серйозні ускладнення під час вагітності.

На що жінці слід звертати увагу при виношуванні дитини?

Ми зараз рекомендуємо не чекати скількись-то тижнів, щоби стати на облік. Краще відвідати гінеколога одразу, як тільки стало відомо про вагітність.  

Лікар дасть рекомендації на перший період вагітності. Розкаже, як буде змінюватися тіло, які симптоми вважати тривожними, розповість про потрібну вітамінну терапію, які ліки і в яких дозах приймати. Якщо буде потреба, з часом розпочне профілактику ускладнень вагітності.

Надалі з кожним наступним тижнем жінка буде отримувати все нові поради від лікаря, проходити при потребі нові обстеження, потрібні для народження здорової дитини.

Чи хронічний стрес у вагітних пов’язаний із війною?

Повномасштабна війна впливає на психічний стан жінок, на кількість вагітностей, на демографічну ситуацію в державі загалом. Бачимо, що вагітностей стає менше. Жінки бояться вагітніти, мають певний острах стосовно майбутнього. Плюс багато сімей зараз в розлуці – чоловіки на передовій.

Вагітна жінка під час війни, звичайно, більше стресує.

Іноді вона має підтримку тільки лікаря. Жінки, що переїхали на Прикарпаття з інших областей, часто втратили не тільки дім, а й друзів, є в розлуці з батьками. Їм дуже складно прийняти це і повністю переключитися на народження нового життя.

Кожна вагітна жінка під час війни повинна подбати про три фактори – три опори, які збережуть вагітність.

  • Перший – безпека. Жінка має бути в безпеці і почуватися в безпеці. Я закликаю всіх вагітних жінок ставити у пріоритет свою вагітність і намагатися максимально бути в безпеці. Можливо, для цього потрібно змінити місце життя. Можливо, потрібна поруч людина, на яку можна опертися і яка психологічно допоможе справитися з хвилюваннями й тривожністю.
  • Другий фактор – якісна і доступна медична допомога. Медична допомога вагітній, незважаючи на війну, повинна бути на високому рівні і надаватися в максимальному об’ємі. Кожна жінка, яка чекає  дитину, при будь-якій нагальній потребі повинна мати змогу нею скористатися.
  • Третій – підтримка. Підтримка рідних і підтримка лікаря. Вагітна жінка дуже вразлива, тому повинна бути така емпатія з боку лікаря, щоби жінка довірилася і психологічно почувалася з ним в безпеці від першого дня знайомства до народження дитини.

Вагітність – природний стан, покликаний до народження нового життя. І підтримка лікаря повинна проявлятися впродовж усієї вагітності в усьому – як от мінімізоване очікування в черзі, максимально комфортні умови на прийомі. Та найголовніше – жінка повинна розуміти, що приходить до лікаря, який з радістю її очікує, зацікавлений в її вагітності і в результаті, який за неї щиро хвилюється і докладає всіх зусиль, щоби допомогти. Лікар має бути другом жінки на шляху вагітності. При цьому не забуваємо, що головне завдання лікаря – надавати якісну медичну допомогу.

вагітність після 40 років: гінеколог Мед-Атлант
Мар’яна Петрина — гінеколог ЛДЦ «Мед-Атлант»

Які ваші рекомендації жінкам, щоби в час війни зберегти вагітність і виносити дитину?

Гарно і здорово, коли вагітна жінка любить себе і старається зануритися в свій стан очікування дитини, вповні проживати народження в собі нового життя. Завжди акцентую, що вагітність – прекрасний стан, який варто прожити з любов’ю до себе і до своєї дитини.

Вже є багато досліджень, які говорять, що саме психоемоційний стан вагітної жінки впливає на темперамент, характер і розвиток дитини. Тому вона повинна оточувати себе прекрасним, отримувати позитивні емоції, повинна сміятись і насолоджуватися життям, незважаючи ні на що.

Прошу вагітних абстрагуватися, наскільки це можливо, від зовнішніх подразників, які несуть негатив. Пояснюю, що для жінки має бути в пріоритеті її вагітність, її майбутня дитина. Тому займайтеся улюбленою справою, слухайте музику, відвідуйте театри, читайте цікаві книжки, намагайтеся дивитися добрі, красиві фільми, відновіть своє хобі, не полишайте спортивної чи фізичної активності, яка дозволена вагітним. Готуйте, танцюйте, співайте, робіть все, що не несе шкоди і приносить задоволення. Звісно, у співпраці з лікарем, за підтримки лікаря – друга і порадника, який допоможе виносити дитину, з яким ви разом зможете дійти до її народження.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

  • +38 (095) 00 38 452
  • +38 (095) 00 38 453
  • +38 (097) 41 13 133
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Читайте також:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: