Кожен другий має проблеми зі шлунково-кишковим трактом. А у віці за 50 порушення зустрічаються у понад 60% людей. Одним з найбільш поширених розладів є гастропатія, при якій відбуваються зміни слизової шлунка, її пошкодження.
Як розпізнати гастропатію, від чого потрібно захищати слизову шлунка та що головне у лікуванні, розповідає Наталія Лудчак, терапевт і гастроентеролог клініки Мед-Атлант.
Коли пошкоджена слизова шлунка
Гастропатія – це узагальнена назва різних захворювань шлунка, при яких виникає пошкодження поверхневого шару слизової, стаються зміни судин і капілярів, іноді бувають незначні запалення. Розвивається, коли агресивні речовини пошкоджують клітини, що вкривають внутрішню частину шлунка.
“Зазвичай мова йде про реакцію слизової без запального процесу”, – уточнює Наталія Лудчак. Захворювання прямо не пов’язане із віком – зустрічається як у молоді, так і у старших людей.
Найчастіше страждає антральний відділ шлунка – перший після стравохідного отвору, оскільки завдяки фізіологічним особливостям він першим контактує з їжею та іншими речовинами.
Гастропатія може мати різноманітне походження. Розвивається при гострому гастриті із гіперсекреторною функцією, при закиді жовчі в шлунок, при вживанні агресивних хімічних сполук та алкоголю, при застосуванні деяких лікувальних препаратів.
Гастропатія – гострий процес, та може бути рецидивуючим. “Загострення зазвичай триває від 10 днів до місяця. За умови лікування і дотримання правильного харчування повністю минає за два-три тижні. Та якщо зловживати нездоровою їжею і деякими ліками, захворювання буде повертатися”, – зазначає терапевтка.
Гастропатія – самостійне захворювання, та може супроводжувати інші хвороби шлунково-кишкового тракту – гастрити, гастродуоденіти, виразкову хворобу. “Якщо є зміни слизової шлунка і дванадцятипалої кишки, тоді говоримо про гастродуоденопатію”, – уточнює Наталія Лудчак.
Гастропатія буває:
- еритематозна – з локальним точковим почервонінням слизової;
- ерозивна – наявні поодинокі ерозії, або вони зливаються і поширюються на велику площу;
- застійна – характеризується поширеними почервоніннями слизової;
- атрофічна – коли порушена кислотоутворююча функція шлунка.
“Еритематозна гастропатія може перейти в ерозивну, якщо зміни слизової тривалий час залишаються не ліковані і продовжується вживання гострої їжі та, наприклад, нестероїдних протизапальних. Але такий процес переходу достатньо тривалий”, – акцентує терапевтка.
Застійна гастропатія візуалізується як великі плями почервоніння, розкидані по шлунку. Швидше переходить в ерозивну, триваліша у перебігу, довше лікується.
Атрофічна гастропатія виникає при підвищеній кислотності шлунка. Тоді атрофується слизова і захворювання проходить на тлі атрофованої слизової. Може бути поєднана з атрофічним гастритом. “Гастрит – це запальний процес глибоких шарів шлунка. Прояви гастропатії – поверхневі. Гастропатія і гастрит зустрічають як окремо, так і в поєднанні”, – пояснює лікарка.
Що шкодить: від чого руйнується слизова
Причини виникнення гастропатії лікарі ділять на зовнішні – екзогенні та внутрішні – ендогенні.
До зовнішніх причин відносять травми, випадкові хімічні опіки, потрапляння в стравохід інородного тіла, вживання несертифікованого алкоголю, агресивних медикаментів та ін.
“Екзогенна гастропатія може розвинутися на тлі тривалого прийому медикаментів. Наприклад, гормональних препаратів, – розповідає Наталія Лудчак. – Часто звертаються пацієнти, які вживають гормональні ліки при аутоімунних захворюваннях щитоподібної залози. Кажуть: от я лікую щитовидку, і виникли проблеми зі шлунком. Наголошую, що в цих випадках потрібно давати захист слизовій. Ендокринологи в клініці “Мед-Атлант” завжди рекомендують прикривати слизову шлунка з допомогою спеціальних препаратів – це омез, омепразол, нольпаза. Можна також вживати в’яжучі середники, які обволікають слизову шлунка”.
Також пошкодження слизової викликають нестероїдні протизапальні засоби. “У нас зараз нестероїдними протизапальними лікуються без призначення, самостійно: голова заболіла – німесил, дитина захворіла – мефенамінка. А мефенамінка – це також аналог німесилу”, – застерігає терапевтка.
Наталія Лудчак пригадує, як до неї зі скаргами на низький гемоглобін, біль у шлунку та низький тиск звернулася 83-річна жінка. “Зробили фіброгастроскопію – знайшли велику виразку. Пролікували – тиск знизився, біль минув. На контрольній фіброгастроскопії побачили, що виразка зарубцювалась. А коли збили анамнез, з’ясували, що у бабусі боліло плече і вона приймала диклофенак – пила його пів року. Добре, що в такому віці обійшлося тільки виразкою”, – ілюструє лікарка.
Найчастіші причини гастропатії:
- нездорове харчування. Вживання надмірної кількості гострої, грубої їжі та приправ. Алкоголь, паління. Переїдання. Недостатньо механічно оброблена їжа – погано пережована, з’їдена поспіхом;
- травми – сторонні тіла, хімічні опіки;
- частий самостійний прийом препаратів – антибіотиків, знеболювальних, нестероїдних і гормональних препаратів, антидепресантів;
- дуодено-гастральний рефлюкс – закид жовчі;
- хронічні запальні процеси з постійним джерелом інфекції, як-от тонзиліти, пієлонефрити;
- аутоімунні процеси;
- інсулінозалежний цукровий діабет;
- інфекційні хвороби;
- часті стреси і депресивні синдроми.
Наталія Лудчак пояснює, що закид жовчі – не вроджена, як багато хто вважає, а набута проблема, пов’язана із хворобами жовчного міхура. “Часто викликана холециститом чи з дискінезією жовчного міхура. Дискінезія буває по гіпотонічному типу, коли жовчний повільно скорочується. Або по гіпертонічному типу, коли він швидко скорочується. В обох випадках можливе закидання жовчі”, – описує механізм розладу лікарка.
Коли йде мова про аутоімунні процеси, то згадують також ревматоїдний артрит. При лікуванні цієї недуги якраз і призначають нестероїдні протизапальні – у великих кількостях та протягом тривалого часу. При цукровому діабеті гастропатію викликають надмірні дози інсуліну. Відтак потрібно захищати слизову шлунка.
Лікарка наголошує, що такий захист потрібний і при лікуванні нервових та психічних розладів. “Стреси: один заїдає, інший голодує, а хтось приймає антидепресанти. Всі три фактори можуть спричинити гастропатію”, – акцентує терапевтка. За її словами, антидепресанти, які пацієнти приймають по пів року, по року, також можуть викликати проблеми. “У мене було багато пацієнтів з астеноневротичними синдромами і скаргами на біль у шлунку. Не зустрічалося, щоби їм невропатологи чи психіатри давали призначення для захисту слизової”, – каже вона.
Сиптоми гастропатії:
- відчуття “важкості”, переповнення після прийому їжі;
- нудота з приступами блювоти;
- печія і відрижка повітрям або їжею;
- втрата апетиту;
- швидка втомлюваність;
- дратівливіть, поганий сон;
- втрата ваги;
- схильність до діареї.
“Якщо турбують один або декілька таких симптомів – слід звернутися до лікаря”, – наголошує Наталія Лудчак.
Як виявити і вилікувати гастропатію
Обстеження на гастропатію призначають за скаргами. Спочатку пацієнта скеровують на УЗД органів черевної порожнини. “На УЗД дивимося печінку, структуру печінки. Підшлункова залоза розташована поблизу шлунка і може реагувати. Дивимося жовчний міхур: якщо він розтягнутий, якщо в ньому є осад, то можливе закидання жовчі в шлунок. Як ми вже говорили, це може бути однією з причин виникнення еритематозної гастропатії”, – деталізує лікарка.
Після УЗД рекомендують фіброгастроскопію. Також роблять загальний аналіз крові, при потребі – біохімію.
Наталія Лудчак зауважує, що частина пацієнтів хоче уникнути фіброгастроскопії, мовляв, неприємна процедура. “Колись справді була відчутно неприємна, треба було, як то кажуть, ковтати шланг. Зараз все по-іншому. У “Мед-Атланті” з допомогою найновішої ендоскопічної апаратури та сучасного підходу ця діагностика майже невідчутна. Так, із направлених на процедуру з седацією, тобто медикаментозним сном, майже 70% проходять її лише з місцевою анестезією завдяки професійності ендоскопіста Сергія Диб’яка”, – каже лікарка.
Виявлення гастропатії призводить до своєчасного усунення шкідливих чинників та призначення лікування, а отже – до уникнення ускладнень: розвитку анемії, виразок, шлункової кровотечі, утворення пухлин.
Терапевтка наголошує, що при гастропатіях успіх у лікуванні напряму залежить від того, що і як пацієнт їсть. “Передусім слід налагодити правильне і збалансоване харчування. Не переїдати, не робити тривалих перерв між прийомами їжі. Вживати їжу слід не дуже гарячу і не холодну. Виключити гострі приправи, соуси, смажену їжу, алкоголь, кислі, шипучі і газовані напої”, – дає рекомендації спеціалістка.
За її словами, харчування – основа лікування. “Завжди наголошую пацієнтам: якщо немає відповідного харчування, ви можете пити тисячу таблеток, ефекту не буде, – акцентує Наталія Лудчак. – Маю досвід: пацієнти приходять на повторні огляди і кажуть, що, як тільки почали нормально харчуватися, зауважили ефект. Думаю, якби хворі виконували приписи щодо харчування, цього було би досить, щоби вилікуватися повністю”.
Яку їжу вживають при гастропатіях:
- овочі в тушкованому, відвареному або запеченому вигляді;
- нежирні сорти м’яса;
- крупи на каші: вівсяна, гречана, булгур, рис;
- яйця варені напіврідкі або омлет;
- запіканки;
- нежирні м’ясні чи овочеві бульйони;
- молочні та кисломолочні продукти – білий сир, м’який сир, йогурт, сметана.
Медикаментозне лікування призначають після огляду, проведеного необхідного обстеження і згідно із встановленим діагнозом, підкреслює терапевтка.
Наталія Лудчак каже, що при гастропатіях ефективною може бути фітотерапія. Наприклад, відвар льону, щоби захистити слизову. “Випивати білок як в’яжуче непогано, але я цього не рекомендую – сальмонельоз ніхто не скасував. З досвіду, мусить бути термічна обробка яєць”, – додає терапевтка.
Лікар може призначити ромашку, звіробій, алтей, льон, при здутті – кріп, кмин, фенхель, але тільки в контексті комплексного лікування – як доповнення до основного.
Також вкрай важливо припинити самовільне вживання медикаментів, наголошує лікарка. Фітотерапію також не бажано застосовувати на власний розсуд.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
- +38 (095) 00 38 452
- +38 (095) 00 38 453
- +38 (097) 41 13 133
- м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
- м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Читайте також:
- Міфи і реальність гормональної контрацепції
- Біоідентичні пелети: що це таке, кому потрібні і для чого
- Трепан-біопсія пухлин грудних залоз: точна діагностика в Івано-Франківську
- Затримка еякуляції: що треба знати про лептин, зайву вагу і чоловіче сексуальне здоров’я
- Алергія на улюбленців: чому не варто відмовлятися від котів, собак та інших домашніх тварин
- Хто живе всередині нас: найпоширеніші паразитарні інфекції і як їх лікують
- Гормональні причини випадіння волосся: що робити, коли ламається і сиплеться
- Коли забиті судини: як виявити атеросклеротичні бляшки і що з цим робити
- Народити здорову дитину: головне про вагітність від акушера-гінеколога Мар’яни Петрини
- Без точки G: як досягти оргазму, пояснює лікарка-гінеколог Олександра Попович
- Плазмоліфтинг для чоловічого здоров’я: сексопатолог Оксана Вінтонів про інноваційне лікування еректильної дисфункції
- Кожна жінка проживає клімакс по-своєму: гінеколог Ірина Кишакевич про те, як не втратити форму і здоров’я
- Лапароскопія в 3D проекції: як у “Мед-Атланті” оперують органи черевної порожнини
- Лазер рятує вени: що таке варикоз ніг і як його лікують
- Системний червоний вовчак: як розпізнати хворобу і навчитися з нею жити
- Чому болять суглоби: як ін’єкції гіалуронової кислоти зупиняють остеоартроз
- Рак молочної залози: чому потрібно звернутися до мамолога, поки нічого не турбує
- Радість народити не має віку: що треба знати майбутнім мамам в 40+